Jak dbać o dane? Sposoby na ochronę danych

0

O tym jak dbać o dane wie niewielu z nas. Najczęściej zgłaszamy się do informatyka lub serwisu dopiero wtedy jak już coś się z naszymi danymi dzieje. Tymczasem podpowiadamy jak właściwie dbać o swoje dane.

Żaden dotychczas wynaleziony nośnik danych nie będzie działać w nieskończoność. W dodatku, im nowocześniejsze metody zapisu, tym krótszy możliwy czas przechowywania. Gliniane tabliczki dają się odczytać po 5000 lat. Z płytą gramofonową mamy problem po 50 latach, a współczesne nośniki nie wytrzymają nawet tyle. W dodatku im częściej dokonujemy odczytu tym bardziej zużywamy nośnik informacji. Jak dbać o dane i gdzie w takim razie je przechowywać?

Płyty CD, DVD

Gdy dane zostaną już wypalone na płycie, zaczyna ona przypominać glinianą tabliczkę. Oczywiście o wiele bardziej precyzyjną, a więc i bardziej podatną na uszkodzenia. Brak elementów ruchomych, oraz stosunkowo niewielka wrażliwość magnetyczna pozwalają długo przechowywać płyty jeśli nie będzie się ich ruszać. Niestety do ich odtworzenia potrzebny będzie napęd optyczny. Jest on dosyć awaryjny, a producenci stopniowo wycofują się umieszczania go w laptopach i telewizorach. Niewykluczone, że za 10 lat trzeba będzie szukać pasjonata starego sprzętu by wrócić do swoich zdjęć i dokumentów. Odpowiadając na pytanie jak dbać o dane na takich nośnikach – należy odpowiednio przechowywać i nie niszczyć płyt.

Dyski HDD

Dysk twardy może być zapełniony danymi wielokrotnie, ale niestety jego żywotność jest ograniczona. Przy codziennym wykorzystaniu starsze modele wytrzymywały około 8-10 lat, nowe raczej 5-6. Ile mogą wytrzymać jeśli zabezpieczymy je i schowamy? Prawdopodobnie kilkadziesiąt lat, przynajmniej o ile nie zostaną poddane fizycznym wstrząsom, zalane wodą, ani poddane działaniu silnego pola magnetycznego. Jeśli jednak technologia zmieni się, możemy mieć pewne problemu z podpięciem ich do nowych urządzeń.

Jak dbać o dane?

Dyski typu flash

Zarówno pendrive, zewnętrzne dyski SSD, jak i karta SD są dosyć dobrymi nośnikami danych, które chcemy zachować dłużej. Brak elementów ruchomych w pamięciach typu flash redukuje ryzyko fizycznych uszkodzeń. Faktycznie dyski SSD psują się raczej z powodu częstego użytkowania niż przechowywania. Te oparte na technologii NAND SLC (wykorzystywane w obsłudze maszyn przemysłowych) przetrwają prawdopodobnie wiele lat. Nawet popularne pamięci typu flash są bardziej praktyczne w długotrwałym przechowywaniu danych niż płyty CD czy dyski HDD.

Chmura

Jeśli zdecydujesz się wysłać dane na zewnątrz, pamiętaj, że muszą one być gdzieś fizycznie przechowywane. Tak naprawdę będziesz więc wykorzystywać serwerowy dysk HDD, który choć wytrzymalszy od domowego, musi jednak pracować przez cały czas. Gdyby zaczął tracić sprawność, firma przechowująca twoje dane, przegra je na kolejny dysk. To akurat jest dużą zaletą chmury – to nie Ty martwisz się o dane, technologię, podpinanie archaicznych urządzeń.

Co robić?

Jeśli zastanawiasz się jak dbać o dane zapisane na powyższych nośnikach, wystarczy zastosować się do kilku reguł. Zawsze miej utworzoną kopię istotnych danych poza podstawowym urządzeniem, z którego korzystasz. Optymalnie byłoby ją aktualizować dosyć często, co najłatwiej wykonać mając dostęp do miejsca w chmurze. Wadą tej ostatniej są jednak cena i potencjalna możliwość spenetrowania twoich danych z zewnątrz. Z kolei tanie rozwiązania (HDD, płyty) mogą w przyszłości okazać się uciążliwe w dostępie. Użytkownicy stosują na ogół 2 alternatywne rozwiązania – archiwizują dane na aktualnie używanym nośniku (np. pendrive) i po kilku latach przegrywają je na nowszy nośnik lub łączą przechowywanie danych w chmurze z szyfrowaniem ich.

Podziel się.

o autorze

Zostaw odpowiedź